V USA se toho teď děje tolik, že až jednou budou historici popisovat rok 2020, budou se zřejmě rozdělovat podle toho, na jaký konkrétní měsíc se specializují. Federální jednotky momentálně ve městech dusí demonstranty náporem slzného plynu v dávkách, jaké nezažili ani vojáci při tréninku, a střílejí do davu gumovými projektily. Protestuje se proti častým úmrtím černochů, ať už v rukou policie či ve zdravotním systému. I proti tomu, že administrativa nezvládá pandemii a milionům nezaměstnaných teď skončí státní podpora a netuší, jak zaplatí příští měsíc účty.

V Portlandu, kde se demonstruje už od jara, se k protestujícím přidávají ti, kdo se už nedokážou dál dívat na policejní brutalitu a potlačování svobody shromažďování. Objevilo se i pár úkazů, které mě zaujaly. Zaprvé jde o „zdi matek“, většinou bílých, jež se nově začaly scházet a hrdinně tvořit zábranu kolem protestujících pod transparenty jako „Mámy jsou tady!“ a „Matky proti násilí“ – za předpokladu, že na matky, které se do sebe zaklesnou lokty, nikdo střílet nebude. A že v jednotkách v maskáčích, ale i v divácích televizních zpráv probudí trochu soucitu. Co však do sebe tak úplně nezapadá: černošské matky mezi protestujícími vytrvávají už několik měsíců, a nikoho to bohužel od mlácení obušky neodradilo. Pokud policisté budou víc šetřit bílé matky, bohužel to poukazuje – jak jinak – na hloubku všudypřítomného rasismu.

Zadruhé jde o „zdi otců“, kteří, inspirováni asi manželkami, začali vytvářet další vlnu…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte