Spojené státy byly pětadvacet let využívané, na poli obchodu i armády. Chráníme Německo. Teď ale snižujeme své síly kvůli tomu, že neplatí své účty. Je to velmi jednoduché. Jsou to delikventi. Proto snižujeme své síly. Kdyby začali platit účty, tak bych o tom ještě přemýšlel,“ prohlásil Donald Trump pár minut poté, co jeho ministr obrany Mark Esper minulou středu oficiálně oznámil stažení třetiny amerických vojáků z Německa.

Americké základny v Německu vznikly po druhé světové válce, dodnes jsou koncentrované v bývalé americké okupační zóně v Bavorsku, Bádensku-Württembersku, Hesensku a zvláště v Porýní-Falci. Počet amerických vojáků v zemi se dramaticky snižuje již delší dobu: ze čtvrt milionu v roce 1990 na 70 tisíc počátkem milénia až na dnešních 36 tisíc. Nyní má tedy odejít dalších 12 tisíc vojáků, přičemž zhruba polovina z nich se vrátí zpět do USA a polovina bude přesunuta jinam do Evropy.

Ministr Esper krok vysvětloval strategicky. Německo na rozdíl od časů studené války leží daleko od hranic ruského rivala, proto je třeba jednotky přesunout na východ či jihovýchod, a lépe tak čelit hrozbě z Moskvy. Hovoří se o stěhování do Rumunska, Bulharska či Polska, jehož politici u Američanů trvale lobbují za větší vojenskou přítomnost. Do belgického Monsu se pak má z Německa stěhovat evropské velení amerických sil a v plánu je dle deníku The Wall Street Journal přesun afrického velení americké armády,…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte