Nejprve relativně dobrá zpráva, jakých z prostředí dětských domovů pro nejmenší děti obvykle moc nepřichází. Předběžná čísla dosud nezveřejněné analýzy neziskové organizace Lumos naznačují, že pokračuje trend posledních let a počet dětí do tří let v ústavech klesá. Zatímco v roce 2018 jich pobývalo v šestadvaceti tuzemských kojeneckých ústavech 441, loni to bylo 335 a letos pak 265. V některých krajích (které jsou zřizovateli ústavů) už se ohrožené děti do „kojeňáků“ téměř nedostanou. „Snaha krajů situaci řešit a zajistit potřebným dětem péči jinak než v ústavu je evidentní,“ říká šéfka Lumosu Barbora Křižanová. „I když stále existují rozdíly v přístupu jednotlivých krajů.“

Co naopak neklesá, je počet ústavů samotných. Přestože se v uplynulých letech na stole objevilo několik návrhů, které ústavní péči pro kojence a batolata omezovaly, ani jeden zatím neuspěl. „Opakovaně se ukázalo, že úplné zrušení ústavů zkrátka není průchozí,“ říká Zdeněk Soudný, ředitel organizace Dobrá rodina. Na stole je nicméně nový návrh zákona, pod nímž je podepsaná skupina poslanců z ANO, TOP 09, Pirátů, STAN a ČSSD. Minulé pondělí ho projednala vláda, přičemž jej ani neodmítla, ani nepodpořila (ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z ANO podle svých slov chystá předložit zákon vlastní). Poslanecký návrh už teď přináší kompromis, který rozhodně nelze označit za krok špatným směrem.

Malá priorita

Změna sice české ústavy neruší, nicméně navrhuje jejich transformaci na tzv. centra komplexní…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte