26A_pofimedia
Do Česka nepojedeme. • Autor: Tony Kershaw / SWNS / SWNS / Pro

Zhruba před rokem se premiér Andrej Babiš sešel se zástupci automobilek a prohlásil, ať nepočítají s tím, že by jeho vláda následovala některé západní státy a dotovala lidem koupi elektrických aut. To platí i po minulém týdnu, kdy státní Agentura pro podnikání a inovace vyhlásila už páté kolo dotací na podporu elektromobility. Opět se o ně mohou hlásit pouze firmy. Dává to smysl. Čistý pohon aut dělá nejvíc užitku při krátkém popojíždění po městě, což firmy dělávají. Stát mezi zájemce tentokrát rozdělí 50 milionů korun. Žádat lze do května a získat se dá až 40 procent z ceny auta nebo dobíjecí stanice, pokud si ji firma pro vlastní účely pořídí. Cena elektrických aut se přitom obvykle pohybuje kolem milionu korun, získat lze téměř půl milionu korun.

Celkem je v Česku registrováno téměř šest milionů aut a jen asi tisícovka elektrických, zatímco v sousedním Rakousku 28 tisíc. Stále je u nás také velmi málo nabíjecích stanic, ve srovnatelných městech zhruba desetkrát méně než ve zmíněném Rakousku. Pátá dotační výzva ale přichází na začátku roku, který je v rozvoji elektromobility experty považován za průlomový. Světové automobilky se soustřeďují na rok 2020 jako na období boomu elektroaut. Například koncern Volkswagen chystá desítky nových elektrických typů aut včetně Škody. Je tedy otázkou, jestli by státní podpora v Česku neměla být velkorysejší a rozvoj perspektivní podoby automobilismu podpořit.

Velké plány

Očekávaný boom souvisí především s tlakem na…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte