Irácký parlament odhlasoval rezoluci požadující odchod amerických vojáků ze země. Pro byli šíitští poslanci tvořící většinu, kurdští a sunnitští zastupitelé nehlasovali. Rezoluce je nezávazná, současná vláda v Bagdádu jen přechodná, další osud amerických jednotek proto nejasný. Donald Trump varoval, že pokud vojáci z Iráku neodejdou po vzájemné přátelské dohodě, tak na Irák uvalí tvrdé ekonomické sankce.

Írán oznámil, že se přestává řídit omezeními stanovenými v jaderné dohodě uzavřené v roce 2015 se šesti světovými mocnostmi (USA se z ní stáhly již předloni). Obnoví obohacování uranu, jaderný výzkum i instalaci centrifug, ponechává nicméně zatím přístup zahraničním pozorovatelům z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Otevřené zůstává, jaké konkrétní kroky nad rámec tohoto prohlášení učiní.

Mezinárodní koalice pro boj proti Islámskému státu (IS) si „dává pauzu“. Důvodem je obava o bezpečnost amerických a evropských vojáků, kteří by se po atentátu na Sulejmáního mohli stát terčem možné odplaty proíránských milicí. Namísto podpory i školení irácké armády, jedné ze strategií, jak dlouhodobě Irák stabilizovat, se američtí vojáci soustředí na vlastní opevnění proti možnému napadení.

Miliony lidí se účastnily smutečních průvodů v íránských městech. Podle dostupných informací je do ulic nenahnal stát, vyšli dobrovolně. Atentát na generála, jenž je v Íránu také tváří úspěšného boje proti IS, a tweety…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1637

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte