Dcera Milady Horákové Jana Kánská dávala před časem rozhovor České televizi a dostala otázku, zda ještě doufá v nalezení ostatků své matky. Její tělo bylo po justiční vraždě zpopelněno a popel komunisti vysypali na neznámém místě. Paní Kánská prohlásila, že nad ostatky příliš nepřemýšlí a že je pro ni důležitější, jak se podaří uchovat památku její matky.

V čase sedmdesátého výročí popravy, které proběhlo v minulou sobotu, nebylo těžké nabýt přesvědčení, že se to povedlo. Velkou roli v tom již dříve sehrál nález záznamu celého procesu z června 1950, který je nedostižnou lekcí toho, jak stalinské procesy v Československu vypadaly a jak důstojně jimi Horáková a její obvinění kolegové prošli. Záznam byl zpracován v podobě desetidílného seriálu Proces H a každý jej může zhlédnout na internetu.

Cynická chladnokrevná vražda Horákové a jejích spoluvězňů Záviše Kalandry, Oldřicha Pecla a Jana Buchala je tedy zaznamenaná, a kdo chce, může se seznámit s jejími detaily. Celá událost je ale tak obludná a z celočeského pohledu ponižující, že ji bylo vhodné připomenout emotivněji, přímočařeji, přímo ve veřejném prostoru. To se minulý týden povedlo díky skupině zvané Dekomunizace, která nabídla zájemcům velké bannery k vyvěšení na budovy.

Na těchto transparentech bylo důležité, že připomínaly nejen oběť, jež celý proces symbolizuje – Miladu Horákovou –, ale také pachatele, což je u každé vraždy neméně podstatné. Tak Česko oběhla působivá kampaň – Miladu Horákovou…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte