Míra a Jára chtějí vonět. Skončil čas, kdy se všichni bavili jen on-line, a Míra a Jára budou zase žít naplno. Jdou si koupit nový parfém. Vcházejí do oblíbené parfumerie – vidíme jejich štíhlé postavy. Ale jednu věc stále nevíme. Jde Míra do pánské, nebo dámské sekce? A Jára? Anebo?

Ano, ani do jedné. Stále víc regálů v parfumerii totiž zabírá kategorie, která tohle neřeší. Genderově neutrální vůně jsou novinka, trend a zároveň možná budoucnost parfemářství. Donedávna stály na jedné straně sexy dámské růžové lahvičky s nápisem Daisy nebo tak něco. Na druhé pak chlapsky hranaté hnědé flakony, které sugerují, že kdo se jimi navoní, bude skákat z liány na liánu či zachraňovat ženy z hořících budov.

„Naše chápání toho, co je ženské a co mužské, ovlivňuje především marketing,“ řekl na toto téma v Guardianu Ben Gorham, zakladatel značky Byredo, což jsou populární parfémy nové generace. A ty už tuhle marketingovou hru na kluky a na holky nehrají. Ta jejich je založená na opaku, jejich vůně z těchhle nudných a svazujících kategorií osvobozují. Jak řekl další z nastupujících parfemářů Jan Vilhelm časopisu Elle: „Dělit takhle vůně je stejně absurdní, jako kdyby se prodávalo dámské a pánské jídlo.“ V jeho pojetí parfém evokuje vzpomínku, místo, fantazii – a to přece nezávisí na pohlaví. A chlap má vonět šeříkem a broskví, nebo ne?

Ano, bylo to tady už v devadesátkách, vzpomeňme na Calvin Klein One. Jenže to byl unisex, parfém pro ženu a muže, které vzrušovalo stejně vonět.…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1320

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte