Když jsem se před třemi měsíci dočasně přesouvala s rodinou z New Yorku do Atlanty, doufala jsem v jedno: že nebude důvod, aby byl stát Georgie ve zprávách. New York se tenkrát už nezastavitelně řítil směrem „epicentrum pandemie“, a rozlehlejší, pomalý, zelení prorostlý jižanský stát vzbuzoval jistou naději na klid. Začátkem května ale Georgie zprávám už dominovala. Covid-19 zabíjel tak jako leckde jinde, ale bylo nepopiratelné, že hlavně černochy, kterých je ve státě asi třicet procent. Mapa registrovaných úmrtí odpovídala mapě rasově segregovaných oblastí s horšími nemocnicemi, horšími školami - s chudšími lidmi, kteří si nemohli dovolit izolovat se doma. Zadruhé ale z Georgie pocházel pětadvacetiletý černoch Ahmaud Arbery, který šel letos jedno únorové poledne v městě Brunswick běhat a zastřelili ho dva běloši. Prostě proto, že se jim nějak nezdál. Několik týdnů, než už potisící přetekl pohár násilného amerického rasismu v případě vraždy George Floyda, už tedy mnohým vřela krev kvůli náruživému sportovci Ahmaudovi, jehož vrahy celé měsíce nikdo nespěchal zatknout.

Protesty v Atlantě byly jedněmi z nejdramatičtějších a nejvýbušnějších, protože policejní brutalita vůči černochům a systematický útlak tu mají tak dlouhou historii. Jen za poslední týden, mnohdy za přítomnosti kamer, policisté násilně vyházeli z aut nikomu nic nedělající černošské studenty, stříkali slzný plyn na křižovatku, kterou projížděl autem muž s těhotnou přítelkyní a mrskali s neozbrojenými…

I_obalka_R25_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte