Paní učitelka posílá zase další pracovní list z ČJ. V textu podtrhněte oxymórony. To je – jak víme, žáci – překvapivé spojení dvou slov protikladného významu. Objevuje se v poezii a taky dost často ve jménech produktů pro dnešní spotřebitele, kteří chtějí jen to nejlepší, i když se to navzájem vylučuje. Například: rybí maso rostlinného původu, veganské krabí tyčinky, nelososí plátky, rybí robi (rozuměj rostlinné bílkoviny). Ano, žáci, je to protimluv. A taky trend. Bezmasé náhražky ryb a mořských plodů. Poté, co se do stravovacího mainstreamu propracovalo vegetariánské maso, bude tohle možná další hit.

Tak třeba tofu vykrojené do tvaru ryby, na to mořská řasa, a když se to celé obalí v rýžové mouce a osmaží, vypadá to jako vcelku důvěryhodný rybí filet. V angličtině je toto jídlo známo též pod názvem tofu fish neboli tofish. Ano, podtrhneme. Ovšem už i české restaurace nabízejí veganské suši, kde je místo lososa okurka nebo veganský rybí steak. A na trhu je také dost polotovarů, převážně mražených: například vegetariánské kalamárové kroužky nebo rybí prsty. Hlavní surovinou je většinou sója v různých úpravách, chuť moře zajistí mořské řasy. Anebo další užitečná novinka (podtrhnout), olej z mořských řas.

Není ovšem zatím jisté, jak moc se trend ujme. Ryby se jedí hlavně kvůli zdravotním benefitům – obsahují vitamin D, jód, zdravé tuky. Jenže sója prostě nežije v oceánu a není to treska. Další důvod, proč omezit maso, jsou ohledy na zvířata. Ale viděli jste někdy…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1227

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte