Minulý týden dorazil k Okresnímu soudu v Mělníce tragický případ, který v létě 2018 vzbudil obrovskou pozornost české veřejnosti. Na přírodním koupališti Lhota na Mělnicku se tehdy utopily dvě děti ve věku pět a sedm let, obě z komunity českých Vietnamců. Média vzápětí napsala, že čeští návštěvníci koupaliště odmítli matkám při hledání dětí pomoci a zaměstnanci areálu údajně zavolali záchranku příliš pozdě. To vše se ukázalo jako nepravdivé – svědci později vypovídali o velké ochotě návštěvníků i personálu pomoci najít rodičům ztracené děti. Ty se ale utopily a podle čerstvého verdiktu soudu nesli vinu na jejich smrti rodiče. Soud však jejich trestní stíhání zastavil. „Rodiče se dopustili přečinu usmrcení z nedbalosti. Jednoznačně zanedbali rodičovskou povinnost, když nechali tak malé děti, které neumějí plavat, bez dozoru v tak rizikovém prostředí, jakým přírodní koupaliště je,“ uvedla při vyhlášení rozsudku soudkyně Markéta Martincová. „Přesto jejich stíhání zastavuji. Toto rozhodnutí je vyneseno s ohledem na osobní tragédii, následky rodiče ponesou sami do konce života,“ odůvodnila zastavení stíhání soudkyně Martincová.

„Pokud by se zúčastnili celého řízení, mohli bychom říci, že to líčení mělo minimálně výchovný efekt.“

Tweetni to

Proti rozsudku nenamítala nic ani státní zástupkyně Dana Čechová, která ve své závěrečné řeči navrhovala podmíněný trest v nejnižší hranici. „Domnívám se, že ten rozsudek je spravedlivý a velmi dobře odůvodněný,“…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2839

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte