Otevřené zahrádky restaurací
Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Toto pondělí nastává pro tuzemskou epidemii velký den. Česká republika má za sebou dva týdny po prvním velkém uvolnění ochranných opatření. Zaplnily se zahrádky restaurací a otevřela se obchodní centra. Pokud společné brouzdání mezi regály obchodů a sezení u malých stolků na chodnících opět zrychlilo šíření nemoci, děje se to právě teď a velmi brzy se to dozvíme.

Od dnešního rána se zároveň otevírají restaurace a hotely a také divadla, kina, bazény a vůbec jakákoli událost, kde se nesejde víc než 300 lidí najednou. Pokud se tedy v uplynulých dvou týdnech začala nemoc šířit rychleji, v tomto týdnu se šíření ještě zrychlí.

Česká vláda s mírným nárůstem zjevně počítá. Spíš než počty nakažených radí sledovat jiné statistiky, hlavně zda pacienti nezahlcují nemocnice a lůžka intenzivní péče. Mírné rozšíření nemoci není podle vlády problém, protože český stát má k dispozici nástroj, který dokáže za relativně nízkou cenu držet nákazu v malých proporcích. Zabrání tak další velké vlně, která by ještě víc podkopala ekonomiku a možná i důvěru veřejnosti v to, že se nemoc covid-19 podaří zvládnout.

Pro nástroj, na který všichni spoléhají, se uchytil marketingový název „chytrá karanténa“. Kdokoli v Česku za poslední dva měsíce o epidemii mluvil, tohle sousloví nejspíš vyslovil. A málokdo přitom věděl, o čem přesně hovoří. Veřejně dostupných informací je málo a zhusta si protiřečí. Na začátku května se chytrá karanténa „testovala“ a pak se „zavedla“. Zároveň platí, že od dnešního…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte