52A_foto Kateřina Komárková
Jiný rytmus, stejný osud.

Kareta obrovská je hojně rozšířená mořská želva, která o této planetě musí něco vědět. Vyskytuje se na ní od dob dinosaurů, což je nějakých třeba 100 milionů let. Je to vlastně nadmíru konzervativní živočich, věky se kolem ní valí, druhy vymírají nebo vznikají, ona si ale pod svým krunýřem hledí svého. To v jejím případě znamená, že každým rokem vyrazí z „pastvin“ někde v mělkých vodách kontinentů do „porodnice“, tedy na osvědčenou a často vzdálenou pláž. Velmi romanticky, za hluboké noci, tam pak naklade vejce, z nichž se o něco později vylíhne další želví generace.

Brazilské populace karet takto každoročně vyrážejí od pobřeží Brazílie směrem na západ. Vědci nepřestávají být fascinováni, jak starobylá zvířata vlastně udržují směr, v úvahu padá například schopnost vnímat zemské magnetické pole, údiv je v každém případě namístě. Želvy totiž plují oceánem více než měsíc, až nakonec s naprostou přesností dorazí na konkrétní pláž na titěrném ostrově Ascension, vzdáleném od výchozího bodu zhruba 2500 kilometrů.

Pravidelné opakování stále stejné pouti je podle všeho zárukou želvího úspěchu, konzervativní sázka na jistotu má nicméně i své odvrácené stránky. Brazilským karetám se jejich pravidelný rituál za ta léta pořádně protáhl.

Atlantský oceán, který se ve své jižní části otevřel zhruba před 140 miliony let, se totiž neustále rozestupuje. Jeho dno protíná v hlubině někde přibližně uprostřed mezi kontinenty hluboká jizva, z níž neustále vystupuje na povrch jinak v nitru…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte