21-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

To se snad v tom Respektu někdo pos*al. Už kolikátý týden nás čtenáře zásobují radami, jak si zvednout náladu v téhle zas*ané pandemii a výsledek, ku*va, žádný. Jsou to samé pí*oviny, nic z toho pořádně nefunguje.

Pokud se cítíte právě takhle, je nám to pochopitelně líto. Ale asi máte pravdu. Sborové zpívání se sousedy, které jsme doporučovali minule, není pro každého, trénink zvládání nejistoty člověka brzy unaví a rady k „přeformátování“ vlastních emocí ho v karanténě leda tak rozzuří doběla.

Ovšem, jak vás tak posloucháme, nemůžeme se ubránit radostnému pocitu, že svou pandemickou depresi vlastně zvládáte na jedničku i bez nás. Nepotřebujete žádné rady z časopisů, přišli jste na to sami. Prostě dál nadávejte z plných plic. Pomáhá to a věda je na vaší straně.

S rukou v ledu

Klení v odborných kruzích dlouho nemělo dobrou pověst, až se zdá, že se v tomto případě věda neubránila vlivu morálky, která vulgarismy odpradávna tabuizuje. V psychologii dlouho dominoval názor, někdy nazývaný jako hypotéza chudého slovníku, že používání vulgarismů je projevem mizerné slovní zásoby, nevzdělanosti, lenosti a impulzivity. Podle této teorie zkrátka všemožné sprosťárny slouží chudým duchem při konverzaci k maskování mezer v jejich děravé verbální výbavě.

Nelichotivá teorie se ovšem přednedávnem začala drolit. Ve výzkumech se jednak ukázalo, že lidé coby výstelku svého projevu mnohem častěji používají různá „eeee….“ nebo „hmmm…“. A klení samotné se pak v jiné linii…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte