0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
17. 5. 20205 minut

Covid-19 a třídní boj

Experti práci mají, musí ale chápat i ty, kteří o ni přišli

Pokud si někdo myslel, že pandemie, jež zabila více než 80 tisíc Američanů, zahladí hluboké rozpory v zemi, může se podívat na přesná data. Ukazuje se, že demokraté mají podstatně větší tendence věřit tomu, že situace je vážná, a také se řídit restriktivními pokyny. Údaje z mobilních telefonů dokazují, že lidé v okrscích, kde zvítězil Donald Trump, se přemisťují více než ti, kteří žijí v okrscích, jež připadly Hillary Clinton.

Mnohé to vede k zamyšlení nad tím, proč se stranické dělení ve Spojených státech prohloubilo natolik, že lidé nejsou ani ochotni naslouchat odborníkům, dokonce za cenu ohrožení vlastního zdraví. V zemi však existuje hlubší nedůvěra, kterou bychom se měli snažit pochopit. Uvědomil jsem si to při čtení knihy, jež se vůbec netýká covid-19, vrhá ale na celou situaci ostré světlo. Michael Lind v ní vysvětluje, proč lidé po celém západním světě odmítli vládu a establishment. „Důležité není téma, o němž se právě hovoří, důležitá je moc,“ píše. „Sociální moc existuje ve třech rovinách, vládní, ekonomické a kulturní. Každá z těchto tří rovin je bojištěm třídního konfliktu.“

↓ INZERCE

Lindova kniha The New Class War (Nová třídní válka) tvrdí, že Ameriku lze dnes nejlépe pochopit právě optikou třídního konfliktu zesíleného nástupem „nadtřídy“, jež dominuje všem třem zmíněným rovinám. Tendenci být vůdčími osobnostmi v nich mají být městští, vysokoškolsky vzdělaní lidé, často s postgraduálním titulem. To je od zbytku země dosti zásadně odlišuje. Jenom 36 procent…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc