Kultura

Doba předbaristová

Vlastně by se to dalo brát jako završení trilogie vydané během pouhého jednoho roku: kunsthistorikovi Josefu Kroutvorovi (1942) vyšly sbírky esejů věnovaných jeho profesním zážitkům (Poletování jednoho ptáčka), toulkám milovanou Šumavou (Lesní eseje) a nyní máme k dispozici i jeho pohled na zbývající třetí prostředí, v němž se cítí být, respektive je jako doma. Totiž na kavárny, konkrétně ty pražské, jež jsou „neoddělitelnou součástí dějin umění, všech oborů humanitních věd a filozofie“.

Kroutvorův Pražský kavárník to bere chronologicky. Od vlastenecké kavárny U Komárků, kam docházel Karel Hynek Mácha, přes legendární Unionku, ve které přišel na svět český kubismus, meku německy píšících literátů jménem Arco, Národní kavárnu, kde byl před sto lety založen Devětsil, levičácké Metro, noční bar U Macháčků, ze kterého mohli prvorepublikoví novináři odkráčet rovnou do práce, až po Slavii, jíž paradoxně víc prospíval čas komunistické totality než kapitalistické svobody. V detailech se pak Kroutvor soustředí na věci, jež by méně všímavý návštěvník kavárny – a nemusí být rozhodně jen pražská – přehlédl. Třeba na všudypřítomnou židli z ohýbaného bukového dřeva od firmy Thonet, která se zrodila v Koryčanech na Moravě už v polovině 19. století a dodnes se v TONu v Bystřici pod Hostýnem jako typ č. 14 vyrábí díky tomu, že je „lehká, snadno přenosná, pružná“, že je to „židle vskutku občanská a funkční, neboť nedělá rozdílů mezi hosty, je elegantní, demokratická“.

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1713

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte