Chceme se vrátit do toho samého světa, jaký byl před pandemií? Nebo bychom raději, aby se díky zkušenosti těchto měsíců přece jen něco změnilo? Do debaty, která nás bude v nadcházejících měsících dozajista provázet, se přihlásili vědci, kteří v minulém roce vypracovali dosud nejzevrubnější studii o bezprecedentním ničení ekosystémů. Jejich obor se šířením koronavirů souvisí více, než by se podle selského rozumu mohlo zdát.

„Masivní kácení lesů, nekontrolovaná expanze zemědělství, intenzivní farmaření, těžba, rozvoj infrastruktury a zneužívání divokých zvířat vytvořily smrtící koktejl pro šíření nemocí,“ napsala skupina vědců minulý týden na webu Mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby, jenž zmíněnou přelomovou studii zpracoval. Za posledních padesát let se lidská populace zdvojnásobila, světová ekonomika zesílila čtyřikrát, mezinárodní obchod desetkrát. Lidstvo na úkor lesů a unikátních ekosystémů zabralo tři čtvrtiny veškeré půdy, vesměs pro potřeby zemědělství. Tento trend vedl ke stále těsnějším kontaktům mezi lidmi a zvířaty, z nichž pochází SARS, MERS, ebola, covid-19, zkrátka většina nových lidských infekčních nemocí.

Kořenem problému je podle vědců rychlé ničení přírodního světa. Naopak proto nabádají, aby bilionové ekonomické záchranné balíčky chystané vládami po celém světě nezapomínaly na potřebu důslednější ochrany životního prostředí. Je to prevence. Snaha poučit se a nevytvářet čím dál příhodnější podmínky pro přenos dalších a…

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1637

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte