Většina nápadů, jak zmírnit ekonomickou krizi kolem koronaviru, jde dobrým směrem a pokulhává leda ve způsobu provedení. Jedno z posledních opatření je ale prazvláštní už v samotné svojí podstatě. Nájemníci mají mít po dobu krize možnost přestat platit nájem. U bytů mají prázdniny trvat do konce července, u prostor k podnikání do konce června. Dluh, který vznikne, mohou nájemníci v obou případech dorovnat až před koncem roku.

Obě ustanovení vláda prosadila ve sněmovně minulý týden ve zrychleném režimu. Ochranné lhůty poslanci o něco zkrátili a přidali i pár dalších drobnějších změn, ale základ zůstal beze změny. Tento týden o návrhu hlasuje Senát. Soudě podle mnoha námitek z opozice lze čekat, že Senát, kde má vláda menšinu, návrhy zamítne nebo výrazně pozmění. Bylo by to dobře.

Hlavní námitka je principiální. Restrikce kolem koronaviru, jak známo, pro mnoho lidí znamenaly znemožnění či ztížení výdělku. Je naprosto v pořádku, že se to vláda snaží řešit. V tomto případě se ale montuje do vztahu mezi nájemníky a pronajímateli. Jedněm pomůže, druhým vyrobí problém.

Dikce, kterou ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová prezentovala návrh před poslanci, ukazovala, že k věci přistupuje s hrubou populistickou optikou, která je u otázek kolem bydlení obvyklá. Nájemníci jsou ti slabší, já je chci chránit, a kdo tomu brání, je nelida. Zní to dobře, na detaily už v hlavních zprávách nebude čas. Přehodíme problém na majitele nemovitostí a je to.

Přitom je jasné, že živí…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 993

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte