Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Slavný soud pokračuje

Odškodné, jež Lukáš Nečesaný obdržel od státu, podle něj neodpovídá příkořím, která musel vytrpět

Nedávno byl odškodněn ministerstvem spravedlnosti částkou 1,2 milionu korun za dobu, kterou strávil ve vězení, a za to, že byl neoprávněně obviněn a obžalován za pokus vraždy. Proces Lukáše Nečesaného je pozoruhodný především proto, že justice nebyla roky schopna rozhodnout o vině či nevině. Mladý muž byl v minulých sedmi letech opakovaně postupně odsuzován a osvobozován v rekordních 15 procesech za pokus vraždy kadeřnice v únoru 2013. Ve vazbě a vězení strávil téměř dva roky a loni si definitivně vyslechl rozsudek nevinen. Ale i v tomto osvobozujícím rozsudku soudce velmi nestandardně naznačil, že důkazy, které podle závazného pokynu Nejvyššího soudu na odsouzení nestačily, by v jiných případech byly dostatečné.

Faktem je, že v Česku nebývá zvykem, aby soudy nižší instance opakovaně zpochybňovaly verdikt vyšší autority. A faktem je i to, že argumenty Nejvyššího soudu nejsou úplně přesvědčivé. Což je v tomto nepřehledném a pro mnoho lidí bolestivém případu velmi podstatná okolnost. Soudci Nejvyššího soudu odmítli věcné důkazy proti Lukáši Nečesanému jen na základě jistého právního pohledu na řetěz nepřímých důkazů. Třeba že pachové stopy, jež ho měly usvědčit, mohly být kontaminované. Mohly, ale nemusely a Nejvyšší soud to neví. Závazný rozsudek stojí na jeho autoritě v soudní hierarchii, nikoli na výkladu důkazů, který by jednoznačně přesvědčil, že jsou tu zásadní a fakty podložené pochybnosti o vině. A zmíněný přístup Nejvyššího soudu platí také při pohledu na…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2691
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte