Commuters wear face masks on Moscow Underground
Autor: Sergei Fadeichev/TASS

Měl to být hezký výlet po památkách střední Evropy, předčasně ale skončil na infekčním oddělení v pražské Nemocnici Na Bulovce. Dvě jednadvacetileté dívky – Američanka a Ekvádorka studující v Miláně – se na konci února vydaly nejdříve do Vídně, kde přistály letadlem a ubytovaly se tu v hotelu. Když si město prohlédly, odjely autobusem FlixBus do Budapešti a poté se stejnou společností do Brna, kde už měly přes aplikaci Airbnb pronajatý byt.

Už po cestě se ale dívky necítily dobře a vzhledem k epidemii v Itálii se raději chtěly nechat v Brně vyšetřit. Neměly však při výběru šťastnou ruku – dorazily do Úrazové nemocnice, kde se infekce netestují, a když je sestra poslala taxíkem jinam, další putování po cizím městě už vzdaly. Šly si odpočinout do pronajatého bytu a v sobotu ráno nastoupily do poloprázdného autobusu společnosti RegioJet směrem do Prahy. Opět se ubytovaly přes Airbnb, poobědvaly v restauraci a navečer se taxíkem přemístily do nemocnice v Motole, kde udělaly druhý pokus nechat se otestovat. Tentokrát už je zdravotnický personál oblečený do ochranných roušek a brýlí přijal a po předběžném vyšetření je poslal na specializované oddělení na Bulovce.

Výsledky testů, které z laboratoře přišly druhý den, nákazu virem u jedné z dívek potvrdily. V první březnový den roku 2020 tak do Česka přišel koronavirus Covid-19, jehož šíření po celém světě provází kromě zdravotních obtíží také panika, ekonomický útlum a snahy politiků i zdravotníků udržet situaci pod kontrolou.…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte