Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Natoč ještě tu ženskou

Pražský městský soud rozhodl, že policie v listopadu 2017 nezákonně zadržela muže, který na počátku předvolebního mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku pustil z okna na náměstí, kde se mítink konal, píseň Modlitba pro Martu. Zprávy o verdiktu se většinou soustředily právě na policii, výrok soudu ale nese i mnohem podstatnější vzkaz. Prezidentské mítinky, dozvěděli jsme se z něj, nejsou žádnou uzavřenou akcí, na níž musí přítomní bez odporu přijímat dění na pódiu. Jsou i místem, na němž mohou občané projevit svůj nesouhlas s hlavou státu, a pokud má protest slušnou formu, musí jej naopak bez odporu a zásahu strpět nejen policie, ale i prezident a jeho spolupracovníci. Pro přítomné tehdejšího mítinku je soudní verdikt velkým zadostiučiněním.

Příběh je jednoduchý. V Lipníku žije Tomáš Hradílek, který se v roce 2017 rozhodl hladovkou protestovat proti záměru Miloše Zemana znovu kandidovat na úřad hlavy státu. Odpor k Zemanově vulgárnosti, k jeho rozeštvávání společnosti a proruským postojům sdíleli s Hradílkem i jeho příbuzní a přátelé, ale strategie bojovat proti tomu výhrůžkou sebevraždy se jim zdála chybná. Rozhodli se proto na prezidentově mítinku ukázat, že nesouhlas lze projevit i jinak.

Na počátku mítinku proto zazněla z okna zmíněná píseň a třicítka demonstrantů, přítomných na akci vedle Zemanových věrných, zvedla do vzduchu červené karty. Osm mužů v černých mundúrech bez označení po chvíli vniklo do domu, z něhož hudba zněla, přikázali zvukaři Jaroslavu…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2691
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte