Kertesz, Imre - Schriftsteller, Ungarn
Imreho už nechtějí. Nebo zase ano. (Imre Kertész) • Autor: ullstein bild via Getty Images

Maďarská vláda vydala nové kurikulum pro svoje základní školy. Rámcové učební plány určují, co a jak se má každé dítě bezpodmínečně naučit, a v každé zemi jsou zpravidla citlivou a hojně diskutovanou věcí. V Maďarsku je to stejné. S podstatným rozdílem: debata o nich probíhá až po jejich zveřejnění. Do té doby do nich nemohla veřejnost – ani ta učitelská – mluvit. A hlavní otázka znepokojených kantorů zní, jestli národní hrdost a detailní znalost té části maďarské kultury, kterou současná vláda označuje za „patriotickou“, je právě to, co budou maďarské děti v 21. století potřebovat.

Je to stylem, nebo…?

Dokument, o němž je řeč, má bezmála pět set stran a ministerstvo jej zveřejnilo poslední lednový pátek, v deset hodin večer. Byl dlouho očekáván. První plán nových osnov vláda představila před dvěma lety, ale po kritice a záplavě připomínek ze strany učitelů a jejich organizací jej zase stáhla. Nyní říká, že všechny tehdejší připomínky vzala v potaz, a představila osnovy jako hotovou věc. Samotní učitelé ale v dokumentu podle slov svých mluvčích navrhované změny nenacházejí.

Učitelské svazy kritizují na nových učebních plánech dvě věci. Na jednu stranu oceňují, že v některých pasážích se dokument hlásí k nejmodernějším pedagogickým teoriím a ve světě osvědčeným postupům. Stejně jako to, že se sníží počet vyučovacích hodin. Moderní a k dětem vstřícné jsou však podle učitelů nové osnovy jen na papíře. Množství učiva, které musí učitelé svým žákům nalít do hlav, se…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte