56A_jaros
Punctum • Autor: Milan Jaroš

Produkce už nějakou dobu běží, skupinka mladých lidí z kolektivu BCAA system posedává nebo polehává na zemi a za doprovodu živého mixu elektronické hudby předčítají úryvky z knih. Volně si mezi sebou podávají mikrofon a střídají se v pouštění. Opoždění návštěvníci, kteří vstupují do sálu, neváhají. Okamžitě si zouvají boty, jako by byli doma, a s lehkostí se vmísí mezi účinkující a publikum. Ihned se položí na molitanové matrace, které tu jsou volně rozložené na podlaze, a soustředěně poslouchají. Někdo k tomu usrkává z lahve pivo, jiný si dává kari.

Žádné jiné místo v Praze se nemůže pochlubit tak útulně domáckou a komunitní atmosférou. Punctum je unikát ukrytý v jednom z žižkovských vnitrobloků v prostoru někdejší prvorepublikové zámečnické dílny, jehož přívětivost umocňuje už venkovní posezení na terase mezi bylinkami a knihovničkou. Nijak to nepřipomíná noční podniky s nonstop tepající hlasitou hudbou a studeným interiérem. V Punctu si návštěvník připadá spíše jako na besídce, jejímž je spolutvůrcem. Může sem vyrazit na hudbu takřka všech žánrů, ale také tu pořádají přednášky, komentovaná promítání filmů i kurzy jógy. Klubu se na své návštěvníky daří přenést pocit, že jsou součástí dění, že tu čas plyne o něco pomaleji a že tam venku za dveřmi vůbec není hektická evropská metropole. Přitom hned za plotem staré zástavby na rohu Seifertovy ulice bují sterilní developerský projekt gigantických rozměrů a byty všude okolo jsou pronajímané skrze Airbnb.

Nejen pro…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1419

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte