Dálnice z Prahy na jih do Strakonic končí kousek před Milínem. Městečko má obchvat, ale jen v podobě klasické dvouproudé silnice. Pozorný řidič si všimne, že přes ni vede nezvykle vyosený most, postavený kdysi tak, aby se pod něj v případě potřeby vešly dva jízdní pruhy navíc. Místo nich je ale zatím pod mostem jen tráva a širší krajnice. Na čtyřproudovku se čeká přes třicet let.

V novém Národním investičním plánu, který Andrej Babiš vystavil na web před Vánoci, je dostavba D4 uvedena jako jeden z prvních výdobytků. Do roka se má začít stavět, do čtyř let má být v tomto úseku hotovo. Jenže plány jsou jedna věc a výsledky věc druhá. Kdo se na zakletou komunikaci u Milína začne na příslušných úřadech vyptávat, zjistí, že termíny nejsou jisté. Jde o ilustraci celého Babišova projektu, který má plno tabulek, údernou grafiku v národních barvách a samozřejmě hodně prostoru na premiérově Facebooku. Život v Česku však v praxi zlepší jen pramálo.

Pytel plný problémů

Ministerstva, kraje a obce dostaly za úkol nahlásit do plánu vše, co by chtěly do roku 2050. Výsledkem je soupis projektů za osm bilionů korun. Rozděleny jsou podle rezortů a regionů. Jenže takové členění existovalo i předtím, jen na každém úřadě zvlášť. Nyní se vše sesypalo na jednu hromadu. Vize, co má větší smysl a zda to či ono skutečně vznikne, chybí. Prioritních pilířů je deset, takže se do nich vejde vše, smysl pojmu priorita padá. Vysokorychlostní železnice mají stejnou váhu jako hokejové stadiony.…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 803

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte