0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika23. 2. 201913 minut

Máme ještě pět let

S novým vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jaroslavem Mílem o přestavbě Dukovan, ruském riziku a unáhlených rozhodnutích

Jaroslav Míl • Autor: Michaela Danelová

Před Vánoci 2017 jste prohlásil, cituji: „Tento stát není schopen po třech měsících odstranit billboardy u dálnice, není schopen postavit Pražský okruh. Nemůžeme očekávat, že bude schopen postavit jadernou elektrárnu.“ Od února jste mužem číslo jedna, který má stavbu na starosti. Co se změnilo?

Můj názor je stále stejný a billboardy vidím denně, když jedu autem. Stát by měl vytvořit prostředí, aby se stavět dalo, ale není tu od toho, aby podnikal. Nové bloky proto nebude stavět stát, ale ČEZ.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V tom není velký rozdíl. ČEZ je ze 70 procent státní a stát bude mít hlavní slovo. Váš tehdejší výrok zněl tak, že pochybujete obecně o zvládnutí takového projektu v Česku, což by leckdo podepsal.

Pokud to někdo může zvládnout, tak ČEZ. Už jen proto, že tam pracují takřka všichni odborníci, kteří s touto problematikou kdy přišli do styku. Navíc to byla tato společnost, která poslední funkční jaderný zdroj v Evropě uvedla do provozu.

Žádný myšlenkový obrat tedy u vás nenastal?

Ne. Ale platí, že aby se tato věc vůbec mohla rozhýbat, je třeba splnit několik podmínek, které jsem při nástupu do funkce definoval.

Jakých podmínek?

Zaprvé že vládnímu výboru, který dostavbu připravuje,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc