Kultura

Ve skříni

Kdo čte současnou českou prózu vytrvaleji, už si nejspíš všiml, že se v ní hromadí divné ženy. Souvisí to „jen“ s faktem, že jejich stvořitelkami jsou vesměs spisovatelky – Anna Bolavá, Petra Hůlová, Lucie Faulerová, Viktorie Hanišová? Je to projev feminismu naruby? Nebo mají být tyto neurotizované postavy důsledkem doby, v níž se vše zdá rozpadat, a jde spíš o sociologický komentář? Jedná se o produkt generační, do něhož se promítá odpor k nastavení hodnot v soudobé společnosti? Anebo jde prostě o volbu snazší cesty, protože o divném člověku se vypráví lépe? Tyto otázky se derou na mysl i nad románem Terezy Semotamové Ve skříni.

Autorka již kromě řady překladů vydala román Počong aneb O pinoživosti lidské existence napsaný s Jakubem Vítkem. Zatímco zde název pracoval tajemně, v nové knize funguje podobně jako Hadi v letadle. Vypravěčka se po letech v Německu vrací domů, a protože nemá – a ani nechce – kde zakotvit, usadí se ve skříni umístěné do vnitrobloku. To je nápad pěkný, navíc pojištěný zasazením do léta, takže hrdinka i čtenář mají klid; pršet a mrznout začne až časem. Vypravěčce vznikne prostor několika měsíců, kdy se noří do sebe, vzpomíná, čímž se skládá mozaika její minulosti, a komentuje svět kolem.

Pobyt ve skříni se ovšem ukáže být jediným pilířem a celé vyprávění neudrží. Úvahy místy nabízejí jakýsi vnitřní svět české Bridget Jonesové, místy svět ženy trpící neurózou. Zpočátku jsou i šťavnatě sarkastické, ale jak román plyne, stane se…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte