Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Generace Z Nezatahujeme! (Studentská stávka v Pasově) • Autor: Matěj Stránský
Politika Téma

Zachrání nás generace Z?

Mladí narození na přelomu milénia odmítají nechat planetu v rukou nezodpovědných rodičů

Zpočátku to vypadá jako přerostlá školní výprava, která čeká na odvoz autobusem. Pět stovek středoškoláků se na náměstí Nibelungů v centru jihoněmeckého Pasova jen těžko vejde – a policista, jeden z mála dospělých široko daleko, je jemně žádá, ať se drží na chodníku a nevstupují do silnice. Pořád však přicházejí další a další. V jedenáct dopoledne je nejvyšší čas, aby se dav klábosících a rozveselených teenagerů vydal na plánovaný pochod. Na první pokus se ale k všeobecnému pobavení shromáždění vyráží na opačnou stranu.

Napodruhé už to vychází: středoškoláci z padesátitisícového Pasova se předminulý pátek poprvé přidali k desítkám tisíc svých vrstevníků, kteří po celém západním světě od konce loňského roku stávkují a snaží se tak donutit politiky, aby přijali daleko tvrdší opatření proti globální klimatické změně. Stávka znamená ve středoškolském slovníku rodiči omluvená hodina z vyučování. „Němčina,“ odpovídá ještě před začátkem demonstrace sedmnáctiletý gymnazista Jonas Strauss na otázku, o jaké nové znalosti aktuálně přichází, a protáčí při tom oči v sloup. „Proč si někdo myslí, že chceme jenom zatáhnout školu? Že nemám jinou motivaci? Třeba že mám obavy. Nebo vztek. Nebo že chci říct, co si myslím a co je podle mě důležité,“ dodává řečnicky.

Následující hodina mu dává za pravdu. Transparenty s nápisy „Proč se učit pro budoucnost, která nebude?“ nebo „Neměňte klima, měňte systém“ jdou nad hlavy a studentský had se táhne městem. Těch, kdo to cestou otočí do obchodního centra či bistra, je minimum. Zbytek se dostává do varu, popěvky a skandování jsou čím dál smělejší. Když dojdou k cíli, před pasovskou radnici, je z toho už regulérní a pořádně hlasitá demonstrace, ve které se stručné improvizované proslovy organizátorek poněkud ztrácejí.

„Povedlo se to. Je skvělé, že jste tady a že vás přišlo tolik,“ děkují řečnice zúčastněným a za hodinu a půl se jde zpátky do školy nebo domů. Do kroniky si bavorské maloměsto může zapsat, že i zdejší studenti se připojili k hnutí, které inspirovala šestnáctiletá Švédka Greta Thunberg. Ta se svou protestní stávkou proti společenské laxnosti tváří v tvář klimatické krizi začala loni v září před švédským parlamentem. V průběhu následujících týdnů se k ní přidávaly desítky a nakonec desetitisíce následovníků v západní Evropě, Austrálii či Kanadě.

V Nizozemsku probíhala vzrušená debata, proč se v sousední Belgii scházejí mohutná shromáždění a v nizozemských městech nic (tamní studenti ji zakončili počátkem února tisícovými protesty v Haagu a Groningenu), a Greta Thunberg si vysloužila pozvání na letošní kolo ekonomického fóra v Davosu. Kontrast byl značný: hodnostáři globálního světa dorazili koncem ledna do Švýcarska v patnácti stovkách soukromých letadel, Greta Thunberg jela den a půl vlakem.

Statisíce mladých lidí protestují po celém světě proti zbraním, změně klimatu – nebo korupci.

Tweetni to

Greta i její vrstevníci z Pasova se narodili okolo roku 2000, říká se jim generace Z a spoustu lidí tohle označení svádí – tak jako mnohokrát v minulosti – k úvahám o tom, co mají společného s generací svých rodičů a jak zásadně se od ní liší. Bez ohledu na ně je jisté, že tuhle masu už dnes není možné přejít mávnutím rukou.

No a co?

Všichni víme, že generace Z se narodila do světa dotykových displejů a nezná svět bez internetu a sociálních sítí. Ne snad, že by přesnému fungování digitálních technologií rozuměli lépe než jejich předchůdci, ale jsou přirozenou a nedílnou součástí jejich životů. Počítáno na vysokoškolské tituly zde vyrůstá (alespoň v západním světě) nejvzdělanější generace v dějinách. Stejně jako generace, kterou staré hranice světa jejich rodičů – mezi státy, národnostmi nebo barvami kůže – vzrušují čím dál míň.

Co je vzrušuje místo toho, to je pro sociology a psychology logicky pořád hádanka. Spolehlivých dat je zatím málo. To, co o dnešních teenagerech a raných dvacátnících víme, je kombinace menšího počtu seriózních sociologických prací, průzkumů globálních firem, jež hledají cestu k budoucím zaměstnancům, a marketingového přehánění, které zase hledá ochotné zákazníky. Je však nepochybné, že svět zažívá velkou vlnu mladického angažmá. Jedním příkladem jsou pochody jako ten v Pasově, ve Spojených státech to jsou také teenageři, kteří systematicky a s jistým úspěchem bojují proti tamní dostupnosti střelných zbraní a epidemii masových vražd. A bez ohledu na dosud nezodpovězené otázky jsou jedinci jako Greta Thunberg pro spoustu lidí důkazem, že příslušníci této generace zásadně promění náš svět. A netýká se to jen západoevropských měst a strachu o ohřívající se planetu.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 975
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte