Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

České superrazítko

Nový stavební zákon ještě není na stole, a už spustil kritiku památkářů a obcí

Vyběhat si na úřadech stavební povolení patří k notoricky známým problémům této země. Česko se v tomto směru pravidelně umisťuje na chvostu mezinárodních žebříčků – naposledy loni na podzim mu Světová banka v rychlosti udílení stavebních povolení přiřadila nelichotivou 156. příčku. Získat ve změti mnoha míst všechna potřebná razítka v průměru trvá neuvěřitelných 5,4 roku. Vláda Andreje Babiše ve světle těchto informací připravila návrh nového stavebního zákona, který má celý rozhodovací proces výrazně zjednodušit. Nebude to ale zadarmo – a už teď je jasné, že to nepůjde bez problémů.

Návrh zákona, který v duchu hesla „jeden úřad, jedno razítko, jedno rozhodnutí“ připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, má přinést několik dramatických změn. Zatímco dosud musel žadatel o stavební povolení shánět množství povolení na různých místech – například od památkářů, hasičů nebo hygieny –, nyní má dostat jen jedno razítko od nového superúřadu. Ten se bude jmenovat Nejvyšší stavební úřad a bude přímo podléhat MMR.

Proti návrhu již ostře vystoupila skupina předních akademiků z oblasti kultury, kteří na protest proti němu sepsali otevřený dopis premiérovi. Autoři dopisu se bojí, že zákon může vést k devastaci kulturních památek. Zatímco dnes stavební řízení vyžaduje samostatné stanovisko památkového odboru, které je závazné, podle nového zákona by se měl památkový orgán vyjadřovat pouze jako jeden z mnoha hlasů při udílení jediného…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 447
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte