Brutalismus, Praha
Je čas na drapáky. (Transgas) • Autor: Matěj Stránský

Až budete číst tyto řádky, po budově známé jako Transgas se patrně už budou prohánět demoliční drapáky. Její majitel HB Reavis dostal od městské části povolení ke zbourání díla architektů Václava Aulického, Jiřího Eisenreicha a Jindřicha Malátka, které na Vinohradech stálo od konce sedmdesátých let. Koncem minulého týdne sice developer oznámil, že v Praze prodá několik nemovitostí, včetně Transgasu. Na jeho zbourání se ale prý nic měnit nemá.

Debata, zda má smysl památkově chránit stavbu představující pozoruhodnou ukázku mezinárodního stylu brutalismus, je tím u konce. A otevírá se debata nová: čím Transgas nahradit? Respektive otevřít by se měla, ale i zde je již jasno. Kancelářská a obchodní novostavba se má jmenovat Vinohradská a její podoba je známá z vizualizací kanceláře Jakub Cigler Architekti. Ta má v Praze za sebou realizace komplexů Quadrio a Florentinum. Nový návrh jako by jim z oka vypadl: spousta skla drženého pohromadě spoustou ocele je vmáčknuta do stávající zástavby s elegancí buldozeru snažícího se nacpat do smokingu.

Unifikovaná fasáda a dlážděné náměstíčko nenabízejí nic, co by na daném místě mohlo zpříjemnit život komukoli jinému než majitelům plánovaných butiků a jejich zákazníkům. Proč nás vlastně nejspíš za pár let čeká nabízející se povzdech „zlatý Transgas“? Tím spíš, když zkušenosti ze světa říkají, že zajímavé…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte