7-profil
François Ruffin • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Emmanuel Macron zahájil v polovině ledna Velkou národní debatu: vede se na speciálně zřízené webové stránce, lidé mohou nosit svoje podněty na radnice a sám Macron objíždí venkov a diskutuje. Cílem je „obnova společenské smlouvy“, jinými slovy ukončení krize, již vyvolalo hnutí žlutých vest.

K podtržení svých ambicí ohlásil francouzský prezident minulý týden nečekaný tah: možnost vypsání referenda o otázkách, jež vzejdou z debaty. Macronovi příznivci od té doby kroutí hlavou, že jde o neuvážený krok, politické riziko na prezidenta ale dost možná číhá úplně jinde. Francouzi jsou už pár týdnů v ulicích a tím, kdo je dokáže spolehlivě držet venku, je muž jménem François Ruffin. A právě ten teď oznámil, že bude ve své mistrovské disciplíně pokračovat.

Probdělá noc

Byla to nejkrásnější řeč o uklízečkách, jakou Národní shromáždění za dvě stě třicet let svojí existence zažilo. Nejkrásnější i proto, že o těch, kdo tu ještě za tmy čistí zákonodárcům záchody a vyměňují ručníky v poslaneckých bytech, byla vůbec první. „Tohle jsou také ony, podívejte se,“ přejede Ruffin prsty po hraně řečnického pultu z vyleštěného mahagonu, za nímž právě stojí. „A přesto,“ zvýší hlas poslanec, „za svoji každodenní námahu nedostanou ani minimální mzdu a nepožívají žádné ochrany, protože tento sbor se je rozhodl najmout externě, aby ušetřil. Proto vás…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1177

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte