Kultura

Já nic, já Mohamed

Jak dítěti vysvětlit, kde se vzal islám a kdo je ten Mohamed, kterého nikdo nesmí nakreslit? Milena Holcová je autorka léta se pohybující na nepříliš frekventované hranici „ženské“ a cestovatelské literatury. Její nová kniha o Mohamedovi a vzniku islámu vlastně obě linie obratně propojuje. Je to životopis arabského obchodníka a později proroka Mohameda, zároveň jsou kapitoly formulovány jako návod k vyprávění dávných příběhů dětskému publiku i s poznámkami, na co klást důraz a co bude děti bavit. To vše navíc proloženo záznamem rozhovorů, které autorka vedla na tato témata s vlastní vnučkou. A její pohoršení nad dobovými poměry mírní třeba tím, že z vlastní zkušenosti vysvětluje, jak to v arabské společnosti chodilo a chodí, a dodává tím kontext historický i kulturní.

Autorka upozorňuje, že jako ateistku ji věrouka zajímá méně, ale rozhodně jí přijde důležité rozumět, jak náboženství vzniklo, proč hlásá to, co hlásá, a jak to měl Mohamed doma. A činí tak z uměřeně feministických pozic. Takže o sútrách a šaríi se tu moc nedozvíme, ale důkladně nahlédneme do života a vztahů Mohamedových manželek a pochopíme, proč nové náboženství a jeho prorok vzbuzovalo v kmenové a obchodnické společnosti Arabského poloostrova druhé poloviny prvního tisíciletí takový odpor i vášně. Právě boje mezi Mekkou, městem náboženských veletrhů, a pravověrnou Medínou, kam se první muslimové po útěku z Mekky…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte