Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Já nic, já Mohamed

Jak dítěti vysvětlit, kde se vzal islám a kdo je ten Mohamed, kterého nikdo nesmí nakreslit? Milena Holcová je autorka léta se pohybující na nepříliš frekventované hranici „ženské“ a cestovatelské literatury. Její nová kniha o Mohamedovi a vzniku islámu vlastně obě linie obratně propojuje. Je to životopis arabského obchodníka a později proroka Mohameda, zároveň jsou kapitoly formulovány jako návod k vyprávění dávných příběhů dětskému publiku i s poznámkami, na co klást důraz a co bude děti bavit. To vše navíc proloženo záznamem rozhovorů, které autorka vedla na tato témata s vlastní vnučkou. A její pohoršení nad dobovými poměry mírní třeba tím, že z vlastní zkušenosti vysvětluje, jak to v arabské společnosti chodilo a chodí, a dodává tím kontext historický i kulturní.

Autorka upozorňuje, že jako ateistku ji věrouka zajímá méně, ale rozhodně jí přijde důležité rozumět, jak náboženství vzniklo, proč hlásá to, co hlásá, a jak to měl Mohamed doma. A činí tak z uměřeně feministických pozic. Takže o sútrách a šaríi se tu moc nedozvíme, ale důkladně nahlédneme do života a vztahů Mohamedových manželek a pochopíme, proč nové náboženství a jeho prorok vzbuzovalo v kmenové a obchodnické společnosti Arabského poloostrova druhé poloviny prvního tisíciletí takový odpor i vášně. Právě boje mezi Mekkou, městem náboženských veletrhů, a pravověrnou Medínou, kam se první muslimové po útěku z Mekky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte