Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Kodrcání od voleb k volbám

O (ne)ochotě menších stran spolupracovat

Už dvacet let si čeští pravicoví voliči kladou otázku, proč se menší strany napravo od středu vlastně nespojí do jedné. Na sklonku milénia se tahle potřeba objevila poprvé coby protiváha opoziční smlouvy, následující roky ale vždy přinesly maximálně dočasné volební koalice. S příchodem Andreje Babiše ovšem tahle myšlenka získala na naléhavosti. Voliči menších stran mají pocit, že demokratický systém se ocitá v reálném ohrožení a jedinou možností, jak tomu čelit, je vytvořit hnutí ANO silnou, jednotnou protiváhu. Strany se ale nadále kroutí, přešlapují, vymlouvají. Tu a tam je okolnosti ke spolupráci dotlačí, ale je znát, že ve skutečnosti po ní nikdo přirozeně netouží. Mají tedy voliči ještě doufat?

K sobě a od sebe

Pokud vezmeme parlamentní strany hlásící se k pravicovým myšlenkám, máme tu ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09. První dvě strany o integraci či spolupráci neuvažují. Petr Fiala se soustředí na budování ODS, kterou vytáhl z deprese. Využívá toho, že ODS je silná značka s tradičním elektorátem a má vyšší preference než ostatní. Integrace s někým jiným nedává smysl.

Lidovci si pořád lížou rány z nepovedené koalice se STAN, kterou na poslední chvíli před parlamentními volbami odpískali, což jim v konečném důsledku odebralo i některé tradiční voliče. Ke všemu se se Starosty po nezdařeném sbližování rozhádali. Současné vedení KDU-ČSL má pravdu, že zkoušet to znovu nedává smysl. Lidovci navíc chtějí být ještě konzervativnější než dosud a spolupráce s liberály by…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1930
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte