Už dvacet let si čeští pravicoví voliči kladou otázku, proč se menší strany napravo od středu vlastně nespojí do jedné. Na sklonku milénia se tahle potřeba objevila poprvé coby protiváha opoziční smlouvy, následující roky ale vždy přinesly maximálně dočasné volební koalice. S příchodem Andreje Babiše ovšem tahle myšlenka získala na naléhavosti. Voliči menších stran mají pocit, že demokratický systém se ocitá v reálném ohrožení a jedinou možností, jak tomu čelit, je vytvořit hnutí ANO silnou, jednotnou protiváhu. Strany se ale nadále kroutí, přešlapují, vymlouvají. Tu a tam je okolnosti ke spolupráci dotlačí, ale je znát, že ve skutečnosti po ní nikdo přirozeně netouží. Mají tedy voliči ještě doufat?

K sobě a od sebe

Pokud vezmeme parlamentní strany hlásící se k pravicovým myšlenkám, máme tu ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09. První dvě strany o integraci či spolupráci neuvažují. Petr Fiala se soustředí na budování ODS, kterou vytáhl z deprese. Využívá toho, že ODS je silná značka s tradičním elektorátem a má vyšší preference než ostatní. Integrace s někým jiným nedává smysl.

Lidovci si pořád lížou rány z nepovedené koalice se STAN, kterou na poslední chvíli před parlamentními volbami odpískali, což jim v konečném důsledku odebralo i některé tradiční voliče. Ke všemu se se Starosty po nezdařeném sbližování rozhádali. Současné vedení KDU-ČSL má pravdu, že zkoušet to znovu nedává smysl. Lidovci navíc chtějí být ještě konzervativnější než dosud a spolupráce s liberály by…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2200

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte