59A_profimedia
rolling stones a téměř dva miliony fanoušků na pláži copacabana, únor 2006 • Autor: AFP, Profimedia

Přivedli na stadiony desítky tisíc fanoušků, ale nakonec to nebyl příjemný zážitek pro nikoho. Přes vřískot šílících davů kapela neslyšela samu sebe – a v publiku to nebylo o moc lepší. Přesně to byl důvod, proč se The Beatles v roce 1966 rozhodli nadobro přestat s koncertováním. V době, kdy John Lennon utrousil poznámku, že jsou populárnější než Ježíš, byli The Beatles především výrazně oblíbenější a větší než výkony, na jaké stačila dobová aparatura. Uspořádat koncert, který by si mohla užít kapela i její příznivci, nebylo možné.

Dnes by se taková situace už neopakovala. Přesně o 40 let později, v roce 2006, odehráli jejich generační souputníci The Rolling Stones svůj nejnavštívenější koncert. Na pláž Copacabana v Riu de Janeiru podle odhadů dorazilo 1,2–1,5 milionu návštěvníků. Aby si publikum mohlo zážitek vychutnat v plné intenzitě, bylo do vzdálenosti dvou a půl kilometru od pódia instalováno 16 věží s velkými obrazovkami a soupravami reproduktorů, jež přenášely zvuk s odpovídajícím zpožděním. Všichni se s trochou představivosti mohli cítit jako v první řadě. Technický pokrok spjatý s hudbou ovšem přinesl v uplynulých dekádách také několik paradoxů.

Na jednu stranu máme možnost dokonalého zvuku, ale většina konzumentů poslouchá hudbu z YouTube na chytrých telefonech, kde si mnoho nuancí nevychutná. Stejně tak nikdy v historii nelákala živá vystoupení…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1479

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte