Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Studená válka. Nový pohled na konflikt mezi Západem a Východem

Český titul knihy Studená válka poněkud přetáčí to, co vyjadřoval původní New Oral History of Life Between East and West. Tedy že základem jsou úryvky z rozhovorů s účastníky i svědky konfliktů či významných událostí pořizovaných pro BBC, které novinářka Bridget Kendall provází komentářem. Studená válka je zde tak nahlížena z mnoha perspektiv a v mnoha podobách. Začíná se už rokem 1944 a „válkou“ o Atény. Následující kapitoly líčí scény ze čtyř kontinentů. Hned dvakrát tu figuruje Československo: únorovým převratem 1948, jemuž podle autorky ze strany SSSR předcházelo cosi na způsob hybridní války, a pražským jarem 1968.

Právě českému čtenáři může připadat, že kniha je sestavena tak, aby se krutosti na obou stranách vyvažovaly. O senátorovi McCarthym autorka píše, že jeho přístup připomínal metody komunistických diktatur, proti čínské kulturní revoluci, kdy děti přihlížely zabití vlastního otce svými spolužáky, stojí vzpomínky amerického vojáka z Vietnamu, který líčí bestialitu spolubojovníků. A obdobou ovlivňování atmosféry v předúnorovém Československu je to, jak Američané měli manipulovat veřejným míněním během italských voleb roku 1948.  Kniha už ze své podstaty nemůže přinést zcela nové pohledy ani syntézu, jak slibuje, zato nabízí faktografické chyby – dílem vinou originálu a dílem chybou překladu, kdy se třeba firma…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte