Útok je nejlepší obrana, a maďarský premiér Viktor Orbán už je dva měsíce v defenzivě. V polovině října jeho všemocná strana Fidesz dopadla v komunálních volbách mnohem hůř, než jak si Orbán představoval. Maďarsko dlouho nebylo schopné dodat do vznikající Evropské komise svého člena, který by prošel přes povinná europoslanecká slyšení. A komise samotná nadále vyšetřuje Orbánův stát kvůli podezření, že už to není země, kde vládne právo. Orbán dal ale teď několika svými kroky najevo, že nikam couvat nehodlá.

Kdo platí, ten režíruje

Zpoza hranic teď nejviditelnější vnitromaďarská bitva vypadá jako spor o to, kdo bude jmenovat ředitele tamních městských a nezávislých divadel. Vláda chce tuto pravomoc vzít dosavadním zřizovatelům ve svůj prospěch. Ve světle jejích předešlých aktivit to má logiku:  Orbán věnuje kultuře dlouhodobě velkou pozornost, jeho kabinet ovládl většinu institucí literárního provozu, znovuzaložil Maďarskou akademii umění jakožto nové státní zařízení, které má maďarskou kulturu a umění pěstovat. Vládou preferované artefakty jsou vlastenecké a bez avantgardních výstřelků.

Doposud v Maďarsku platilo, že na provoz divadel přispíval stát ze zvláštního fondu a o jejich fungování rozhodoval zřizovatel – města či nezávislí majitelé. V listopadu předložený zákon přišel s návrhem fond zrušit a peněžní prostředky převést na ministerstvo pro lidské zdroje – spolu s pravidlem, že kde jsou státní peníze, tam o pozici ředitele rozhoduje stát, konkrétně ministr…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte