40_lesy, sucho

Sucho pod zemí, sucho v korunách

Klimatická změna probíhá i v Česku. A tak – stejně jako v předchozích letech – trvalo sucho. Kromě prázdných studní a hojně medializovaných tmavě červených map, indikujících vyprahlost zdejší země, se jeho nejviditelnější stopou staly zpustošené lesy. Žíznivé smrkové monokultury se nedokázaly bránit lýkožroutovi a po tisících hektarech hynuly a schly. Nejvíce zasažená byla v tomto roce Vysočina. Kůrovcová kalamita bude v příštím roce pokračovat, posune se z Vysočiny na západ.

V Praze je draze. A jinde taky, pokud jde o bydlení.

Ceny bydlení v Česku od začátku roku rostly, rostly – a koncem roku dále rostly. Meziročně se ceny bytů a domů zvýšily v průměru o deset procent. Netýkalo se to jen Prahy, kde se ale o problému mluví nejvíce. Tamní ceny jsou v absolutních číslech zdaleka nejvyšší, metr čtvereční se prodával téměř za sto tisíc korun.

S rostoucími cenami se však potýkala všechna velká (i menší města). Za poslední tři roky tam nemovitosti zdražily o třetinu, nebo dokonce polovinu. Na vině je podle analytiků pomalá výstavba a takzvané nákupy jako investice. K žádným krokům, které by nebezpečně vychýlený realitní trh narovnaly, se však státní správa ani radnice nechystají.

40_babiš 3
Andrej Babiš

Audity a žaloby jsou jedna věc…

Premiér Andrej Babiš prožívá rok ve znamení potíží. Na jaře přišel do Česka předběžný audit evropských dotací Agrofertu, podle kterého čerpala jeho firma,…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte