45A_Svehla
Vše začalo téměř před dvě stě lety plavbou na vorech po Dunaji (na fotce není řeka vidět, táhne se ale v údolí vzadu mezi modrými kopci). Podle legendy vytlačili rumunští domorodci Čechy nahoru do kopců, kde vyklučili les, založili pole a dohlíželi na cesty vedoucí do vnitrozemí. Tak vzniklo i Rovensko.

Tu cestu z Čech si stěží někdo zamiluje. Nejdřív se jede skoro devět set kilometrů po dálnici – až na východní konec Panonské nížiny po trase, kudy na Balkán a do Turecka jezdí ze západní Evropy šňůry kamionů. V Rumunsku se silnice zužuje na dva pruhy a noří se do hor, kde na trase plné zatáček houstnou kamiony i adrenalin při jejich předjíždění. Po více než dvanácti hodinách konečně přijde odbočka na menší silnici do odlehlých kopců. Posledních dvacet kilometrů se jede prašnou cestou nahoru do kraje, kde lze na stovkách kilometrů čtverečních kromě lesů a pastvin najít šest českých vesnic. Nejodlehlejší a podle mnohých i nejmalebnější z nich je Rovensko, obec, jejíž život nabírá nečekaný směr.

Co jí dám, to popadne

Části Rovenska, oddělené od zbytku vesnice výrazným pahorkem, se říká Velká strana, nic velkého na ní ale není. Je tady čtrnáct domů, pocitově ještě méně, protože jen tři stavení jsou nastálo obydlená a jen v jednom z nich žije rodina s dětmi. Všechna obydlí vypadají podobně – jde o přízemní vesnické chalupy postavené v řadě, aby tvořily ulici. Za velkými vraty jsou dvory, hlavní část domu s parádním pokojem, kuchyň snadno přístupná ze dvora, vejminek pro staré rodiče. Vzadu je stodola a pak zahrady táhnoucí se směrem do údolí. V nich bývá sad, pastva pro zvířata a záhony se zeleninou. Hlavně bramborami, cibulí a dýněmi, ničemu jinému se na kopcích asi osm set metrů nad mořem, kde vesnice stojí, nedaří.

Poslední z obydlených domů na Velké straně má…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte