Kultura

Mediální symbol, mučednická smrt

Izraelský prozaik Asaf Gavron (1968) se nevyhýbá aktuálním problémům. Píše nejen o svých krajanech pracujících v USA, ale také o nelegálních židovských osadách na Západním břehu – jak zjistili z románu Osada na pahorku i čeští čtenáři. Zároveň kromě pozorovatelského instinktu disponuje ostře vyvinutým smyslem pro černý humor a absurditu. To dokládá nedávno přeložená Smrt v zádech z roku 2006, situovaná do dob druhé intifády, kdy vybuchovaly izraelské restaurace a autobusy.

Jejími protagonisty jsou obyvatel Tel Avivu Ejtan – mladý muž se vztahem v krizi, který pracuje ve startupu zabývajícím se úsporami času. Jako zázrakem vyvázne během jediného týdne ze tří sebevražedných útoků, a když se díky tomu ocitne v populární televizní show, stane se z něj, aniž by chtěl, mediální symbol židovské nezlomnosti. Protipólem je pak Palestinec Fahmí dospívající v uprchlickém táboře, který si sice našel dívku a rád poslouchá hudbu, ale jinak mu okolní nuda nenabízí žádnou perspektivu ve smyslu vzdělání, zaměstnání a domov. Jako rozhněvaného idealistu ho tak militantní islamisté snadno rekrutují do svých řad.

Gavron nám prostřednictvím jejich monologů předkládá dva úhly pohledu, aniž cokoli soudí nebo ukazuje cesty k východisku z nejneřešitelnějšího konfliktu dneška. Zatímco Ejtan, jehož rodiče přesídlili z Ameriky plni sionistických ideálů, žije v duševně otupělé a technologiím oddané společnosti, Fahmí podlehne víře v mučedníky a ráj, který ho čeká. Oba…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte