Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Mrtvá schránka

Ondřej Horák (1976) se na literární scéně vyskytuje několikerým způsobem: je publicistou a kritikem, jeho jméno najdeme v tiráži nejedné publikace v kolonce redaktor, netají se tím, že sloužil jako námezdní psáč – a v neposlední řadě píše prózy. Po románu Dvořiště (2013) a předloňské novele Nebožtík následuje nyní román Mrtvá schránka.

Vypravěčem je autorův vrstevník, samotář pobývající dílem v Praze, dílem ve venkovském stavení. Živil se a živí všelijak: mezi jiným procestoval kus světa coby příslušník cizinecké legie, obchodoval s nemovitostmi, v Praze si zařídil na různých místech schránky, do nichž si ze zahraničí posílá drogy, které zde pak prodává. Do mysli se mu vytrvale vkrádá pocit ztraceného ráje, jímž je čas mládí spojený s kamarádstvím, sexuálními eskapádami, s bezstarostností, s otevřenými možnostmi vybírat si zážitky všemožného druhu. Zároveň si uvědomuje, že na tohle teď už nemá „sílu ani chuť“. Proto když se o prázdninách sblíží s mladičkou dívkou, která pobývá ve vsi u dědečka, užívá si slasti, ale nedělá si iluze o perspektivnosti tohoto vztahu. S přirozeně inteligentní a citlivou studentkou si mimořádně rozumí, ale právě i díky vědomí prázdninové dočasnosti oné blízkosti – oboustrannému, jak se domnívá.

Mrtvou schránkou prosakuje melancholie kořeněná umírněným cynismem. Uplývající čas, pochopení, že už nic nejde vrátit, a nenaplněnost vztahů jsou však jediným plodným zdrojem příběhu. Vše, co souvisí s vypravěčovou…

I_obalka_R05_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte