Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Sbohem, FYROM

Řecko-makedonský spor o název Makedonie skončil historickým kompromisem

Atlasy světa a hromady úředních listin po celém světě čeká velký přetisk. „Bývalá jugoslávská republika Makedonie“, anglicky FYROM, jak zněl provizorní název Makedonie, z nich zmizí a nahradí ji „Republika Severní Makedonie“. Zdárného konce se tak dočkal sedmadvacet let starý spor mezi Makedonií a Řeckem, který menšímu a chudšímu z obou států notně komplikoval život.

Dohoda se rodila těžko na obou stranách. Nový název sousední země se podle průzkumů nelíbí zhruba šedesáti procentům Řeků, a vcelku nezastřeně jde o iracionální odpor. Spor se celou dobu vedl o to, že „Makedonie“ se jmenuje i severní řecká provincie, která s bývalým jugoslávským státem sousedí. Řekové nechtěli, aby se slovo „Makedonie“ v názvu souseda vůbec vyskytovalo, protože jde o „ochranu naší historie a důstojnosti“, jak zaznívalo na protestních demonstracích.

Makedonie může usilovat o vstup do EU i NATO.

Tweetni to

Část Makedonců, především nacionalisté, kteří jsou ale v menšině, by naopak uvítala název své země bez přívlastků. „Severní“ je tak složitě dojednaný kompromis. Vlády obou zemí potřebovaly ve svých parlamentech hlasy přeběhlíků nebo nezávislých poslanců.

Uznání řeckého parlamentu Severní Makedonie nutně potřebovala. Vyřešení sporu o název bylo podmínkou pro vyjednávání o vstupu do Evropské unie a NATO, což Řecko blokovalo a o což země dlouhodobě usiluje (a k velké nelibosti Ruska, které to považuje za ohrožení svých zájmů). Podpis oficiálních dohod se očekává…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R05_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte