39A_profimedia
Emmanuel Macron • Autor: Dominik Butzmann/laif

Francouzský prezident podráždil začátkem listopadu spojence na obou březích Atlantiku prohlášením na stránkách týdeníku The Economist, že se NATO nachází ve stavu „klinické smrti“. Minulý týden pak odrážel kritiku, která se na jeho hlavu sesypala z mnoha stran, slovy, že „pokrytectví a lenost (Evropanů) nejsou řešením“, a politickou nabídku doplnil opakovanou nabídkou dialogu s putinovským Ruskem pod praporkem „evropského humanismu“. Emmanuel Macron zkrátka pořád něco říká. A má to důsledky: když The Economist požádal přední analytičku Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní otázky Claudii Major o komentář jeho slov, řekla, že „Německo nemá na mezinárodní scéně vůbec žádné ambice a Francouzi po nás neustále něco chtějí“. Němcům to prý už trochu „leze na nervy“.

To je jistě fakt, Macron ale neudělá otočku. Po odchodu Britů z EU zůstane Francie jedinou zemí s jaderným arzenálem v Evropě, jediný stálý člen Rady bezpečnosti OSN, země s největší kontinentální armádou. A především s lídrem, který chce řídit svět.

Jasný kód

To je i část odpovědi na otázku, proč to – to všechno – Emmanuel Macron říká. Další nabízí francouzská historie. Politik, který nejvíce ovlivnil podobu současné Francie, Charles de Gaulle, si za svůj úkol po zvolení do čela státu na sklonku padesátých let stanovil, že na troskách bývalé koloniální říše a se studenou válkou v plném běhu obnoví francouzskou „grandeur“, tedy „velikost“. Generál říkal, „není Francie, aby zejména v očích…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1172

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte