Kultura

Freestylovej mixtape

Přemysl Krejčík už stihl v osmadvaceti vydat dvě básnické sbírky, sbírku sci-fi povídek o rozmnožování i pokus o román o své vlastní generaci. Kromě jiného. Prostředí zacílené na výkon mu jde zjevně k duhu. Nyní vydal další román – Malej NY. A ten už otázku, proč jeho tvůrce chrlí narychlo zplozené polotovary, klade zcela křiklavě.

Titul Malej NY je hříčkou – místo New Yorku se ocitneme v Nymburce. Ale i tam hip hop a velký svět (do Prahy je tak blízko) září všemi barvami. Hlavní postava měla svoji crew a rap byl její životní náplní. Jenže po pár letech, kdy už se úspěch zdá být na dosah, se mu v autě zabili jak druhý MC, tak DJ. A tak jeho někdejší láska zemřela za záhadných okolností: byla to nešťastná náhoda, sebevražda, či snad vražda? On je z toho všeho na nervy a chodí na terapie. Čteme tedy bildungsroman o cestě ke slávě i obtížích dospívání namixovaný s amatérsko-detektivním pátráním a na obálce označený jako thriller. Hrdinovi se ztrácejí jeho blízcí a trápí jej psychika, na sebe nicméně příliš nedbá. Pátrá dál a zároveň vzpomíná, jak rapoval. A abychom se v tom exotickém světě dobře vyznali, vyprávění didakticky kombinuje s osvětou. Dozvíme se, jak je pro rappera důležitá bejska i jaký je rozdíl mezi beatem a beefem. Záhada s vraždou je objasněna taky – ve stylu scénářů k 30 případům majora Zemana. Vše tak nějak v pravou chvíli zaklapne do sebe a náš hrdina najednou vidí, kdo je vrah.

Pro koho je román určen, těžko soudit. Pro obdivovatele hip hopu, a…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte