A man walks in front of the India Gate shrouded in smog in New Delhi
Indie • Autor: REUTERS

Rozsáhlé oblasti severní Indie se dusily ve smogu. Pro představu: měřicí stanice na mnoha místech ukázaly znečištění v hodnotě 330 mikrogramů na metr krychlový. V centru Ostravy ve stejné době naměřili 85 a v Praze 25 mikrogramů.

Saúdská Arábie

Rekordní obchod

Největší ropná velmoc oficiálně potvrdila dlouho avizovaný záměr nabídnout cizím investorům část akcií saúdské státní firmy Aramco, největšího globálního producenta a zpracovatele ropy. Akcie se mají obchodovat nejdříve na burze v Rijádu, kde budou dostupné i pro institucionální – tedy firemní – zájemce ze zahraničí. Výhledově se počítá s rozšířením i na některou západní burzu, což by investici zpřístupnilo pro drobné střadatele odkudkoli ze světa. Má jít o největší burzovní úpis akcií v historii, ačkoli do privatizace půjde jen velmi malý podíl. Čtyřiatřicetiletý saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán, který převzal zemi před dvěma lety, považuje otevření ropných polí světu za symbol nových časů.

eurozóna

Víc bankovní unie?

Německý ministr financí Olaf Scholz v komentáři zveřejněném v deníku Financial Times navrhl, aby došlo k pojištění bankovních vkladů napříč eurozónou. Podmiňuje to mnoha pravidly a návrh údajně není zatím koordinován s Angelou Merkel. Je to poprvé, co německý ministr financí takové celoevropské (v eurozóně) pojištění pro případ bankovní krize podpořil. Pokud by se návrh uskutečnil, jednalo by se o významné prohloubení bankovní…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte