Babiš, Orbán, Pellegrini, Morawiecki, Summit V4 a Summit Friends of Cohesion, Praha
Buďte féroví, nezasedlí a hlavně štědří. (Premiéři zemí V4) • Autor: Matěj Stránský

Říkají si „Přátelé koheze“ a spojují je dvě věci. Vedou chudší země EU, které těží z unijních fondů, a rádi by, aby příliv peněz dál trval. Příležitostně se kvůli tomu scházejí už sedm let, naposledy minulý týden v Praze. Lídři 16 zemí EU tu podepsali společnou deklaraci, podle které by se jim v připravovaném unijním rozpočtu nemělo na peníze sahat.

„Podle nás je to nespravedlivé,“ prohlásil za účastníky summitu hostitel Andrej Babiš, když popisoval společný postoj k rozpočtovému návrhu, který coby výkop k prosincovým jednáním předložila Evropská komise.

Společný rozpočet se v EU schvaluje vždy na sedm let a příští období začíná v roce 2021. Brusel kvůli brexitu navrhuje přerozdělování zmenšit a část peněz z kohezních fondů přesměrovat na nové priority, jako jsou inovace, ekologie a bezpečnost. V prosinci se má rozpočtem zabývat summit lídrů celé Unie. Debata už se vede dva roky, ale zatím bez jasného výsledku a vzhledem k citlivosti pro všechny zúčastněné se může snadno protáhnout až do příštího roku.

Jisté každopádně je, že východiska se pro Babiše a jeho hosty nevyvíjejí moc příznivě. Mimo jiné proto, že země jako Česko bohatnou a jejich vizitka ohledně využívání společných peněz není v posledních letech právě nejlepší.

Smart a green

Kohezní politika, zaměřená na vyrovnávání ekonomických rozdílů mezi bohatými a chudými částmi Unie, tvoří v unijním rozpočtu největší položku. Loni na ni šlo bezmála 50 miliard eur, třetina všech sdílených peněz.

Těch…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte