Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Smějící se Parazit

Vítěz z Cannes zachycuje destruktivní rozměr kapitalismu jako žádný jiný současný film

49A_aerofilms
Privilegovaná. (Paní Paková)

Až začnou za pár měsíců vycházet žebříčky nejlepších filmů roku, bylo by šokující, kdyby mezi nimi někde vysoko nebyl Parazit. Nejnovější dílo režiséra Pon Džun-hoa si jako první jihokorejský snímek v květnu odnesl prestižní Zlatou palmu z Cannes, čímž se Pon po letech festivalového harcovnictví vyhoupl mezi autorskou elitu. Parazit aktuálně vede peloton oscarových favoritů a do zad mu fouká silný vítr bezprecedentní podpory amerických médií.

Snímek na podzim dorazil do české distribuce, a i když je superlativy dobré vždy trochu šetřit, je nepopiratelné, že se Ponovi s příběhem o chudé rodině, která se infiltruje do rodiny bohaté, daří něco nenápadně výjimečného. Divácký, vtahující, vtipný a nepoučující film o sociální nerovnosti a destruktivních rozměrech kapitalismu. Tedy tématech, která jsou v kinematografii tradičně odsouvána do artového ghetta sociálního realismu nebo dokumentu a ze společenské debaty vytlačována na okraj podobně jako někteří Ponovi filmoví hrdinové.

Věc nasazení

„Tak jsme se tu sešli, abychom oslavili zprovoznění některých telefonů a hojnost wi-finy,“ pronáší s vážnou tváří patriarcha rodiny Kimových v úvodní scéně. Absurdním proslovem si udržuje zdání důstojnosti – přestože se záhy dozvíme, že je sociálně i ekonomicky neschopný. Následuje poté, co se jeho dvěma dětem podařilo vyřešit krizi internetového signálu, který doposud kradly z podniků v okolí jejich špinavého, suterénního bytu ve stísněné uličce Soulu. Signál…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte