45A_jaros
Olga Šroubková • Autor: Milan Jaroš

Mladá talentovaná houslistka Olga Šroubková se pohybuje v náročném a konkurenčním prostředí vážné hudby a ve svých šestadvaceti sbírá vítězství v českých i mezinárodních soutěžích. Úspěšná byla také v konkurzu na post koncertní mistryně České filharmonie a poprvé v historii tohoto tělesa bude na tomto místě působit žena. Když ale o sobě mluví, říká: „Jsem taková normální holka.“

Cítíte zodpovědnost z nové pozice, na kterou za pár dní nastupujete?

Sice jsem s filharmonií spolupracovala jako hostující mistryně, jak už jsem říkala, ale zodpovědnost samozřejmě cítím. To, že jsem konkurz vyhrála, totiž znamená, že mi těch sto sedm lidí v orchestru - protože kandidáta posuzují všichni členové - věří, že jsem schopná tuhle pozici zastat. A to včetně smyčcařů nebo přímo houslistů, které mám v souboru za svými zády a jsou to samozřejmě výborní hráči. Nastupuji do filharmonie na roční zkušební dobu, jsem tzv. čekatelka; pak šéfdirigent, umělecká rada a orchestr v tajném hlasování rozhodnou, zda se stanu členkou orchestru a uzavřou se mnou smlouvu na dobu neurčitou. Asi by mě hodně mrzelo, kdybych neprošla a nepotvrdila to, co jsem nějakým způsobem započala. Včetně toho, že jsem na téhle pozici vůbec první žena v historii tělesa.

Co pozice koncertního mistra obnáší?

Je to takový motivátor orchestru, spojnice mezi dirigentem a orchestrem. Zatímco dirigent k inspiraci orchestru používá ruce, koncertní mistr to názorně předvede přímo přes nástroj.

Prostředí vážné hudby, skladatelské i hráčské, je pořád hlavně mužskou záležitostí. Mění se to?

Jak říkával dirigent Karajan, že žena má být u plotny, a ne ve filharmonii, tak to se mění. Z vlastní zkušenosti vím, že třeba v Německu se ženy vyloženě vyzývají k účasti v konkurzech. Takže doba, kdy se ženy mohly uplatnit hlavně na pozicích harfenistek, tedy nástroje, u kterého muži vypadají divně, se určitě stává minulostí. I když je pravda, že jsou muži stále v převaze.

Jak náročná je práce hráčů v orchestru? Nejen psychicky, kdy hrozí vyhoření, ale i fyzicky – hudebníci trpí vadným držením těla, záněty šlach, hlučným prostředím.

Já sama znám problémy se šlachami, trpěla jsem jimi okolo šestnácti sedmnácti, kdy jsem si přehrála levou ruku. Pamatuji se, že se dostavil až paranoidní strach z toho, že už nebudu moci třeba hrát – pořád dokola jsem zkoušela, jestli jsem schopná zvednout hrnek a jestli to nebolí. No a záda mě bolí z hraní vsedě. Když cvičím, tak vestoje, i vrcholný koncert se hraje vestoje. Z vyhoření mám minimálně respekt, ne-li strach, protože vím, že se to stalo mnoha hráčům. Já se držím toho, že je nutné si každý den najít chvilku pro relaxaci, a je jedno, jestli vás baví hrát šachy, nebo máte domácí mazlíčky – já mám králíčka, dva potkany, myšáka, křečka a čtyři morčata – a jen tak si s nimi kecnete na gauč…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 382

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte