Nositelem Ceny za komunikaci změny klimatu, udělenou českou pobočkou OSN při příležitosti celosvětového klimatického summitu, se stal klimatolog Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu a já mu touto cestou ještě jednou blahopřeji. Radim je také náš zástupce v Mezivládním panelu pro změnu klimatu IPCC a má pověst vědce, který na jednu stranu ochotně komunikuje s veřejností, ale na druhou stranu se prezentuje jako představitel nekompromisně racionálního proudu v klimatické debatě. Role skleníkových plynů a lidský podíl na globálním oteplování je u něj bez diskuse, dobře míněné snahy jednotlivců, například omezit létání, mají však z jeho pohledu zanedbatelný význam proti velkým průmyslovým producentům oxidu uhličitého. Smysl pro něj má předkládat politikům vědecky podložené argumenty pro změny shora, přičemž emotivně zabarvené aktivity zdola, jako klimatické stávky studentů či nenásilné přímé akce hnutí Extinction Rebellion, mohou být spíše kontraproduktivní.

Se stovkou akademiků včetně řady klimatologů, kteří s námi podpořili studentskou klimatickou stávku, nabízíme širší pohled. Racionalita jako nutný atribut vědeckého poznání je neoddiskutovatelná, při působení na politiky a veřejnost ale není zakázané ukázat i emoce. Tady se můžeme učit od Grety Thunberg, která celosvětové studentské klimatické hnutí spustila svou osamělou školní stávkou před švédským parlamentem. Když Greta mluví, tak má všechny údaje vědecky podložené, přitom ale neskrývá svou frustraci a…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte