Kamarádka své devítileté dceři vysvětlila, co je menstruace a co ji jednou bude každý měsíc čekat. S holčičkou nejdřív výklad moc nehnul, a dokonce řekla, že o tom prý už něco slyšela. Klid byl tentam, až když se ptala, jak dlouho to celé trvá. „Čtyři až šest dní každý měsíc,“ uzavírala kamarádka, načež její dcera prý upadla v usedavý pláč. „Cože? Myslela jsem, že tak deset minut. Několik dní?! To ti prostě nevěřím.“ Holčička prý šla do školy druhý den s opuchlýma očima a kamarádka kontaktovala paní učitelku, aby to ve třídě ještě probrali.

Kamarádka a její dcera mají velké štěstí, že řeší menstruaci v New Yorku. Studie z Tanzanie (www.snv.org/project/girls-control-tanzania) například nedávno odhadla, že 82 procent dospívajících dívek nemá dostatečné informace o tom, co dělat, když začnou menstruovat. Zpráva z Nigérie zase uvádí, že kolem 90 procent žen nemá během dne kde si umýt ruce. V Guatemale nejchudší ženy nemají vůbec přístup k sanitačním zařízením a k dispozici žádné hygienické menstruační produkty. V Bangladéši zas naprostá většina žen a dívek využívá při menstruaci hadry, které nemají ani kde vyprat nebo mezi použitím dosušit; čtvrtina dívek školního věku tak do školy při menstruaci ani nechodí. Dívky, kterým krev zamazala světlé školní uniformy, zažívají obrovské ponížení a stud.

Rozvojovým odborníkům začalo konečně docházet, že téma menstruace nikam samo nezmizí: naopak, statistiky ukazují, že jeho opomíjení vede ke zdravotním problémům (což stojí peníze),…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte