Asi nejvíc mě dopálil ten slogan: Parkuj v klidu! Vždyť v klidu jsem parkoval i dřív. Jiní spoluobčané možná nemají to štěstí, ale u nás bylo a je míst dost.

Teď je kvůli parkování třeba už třetím rokem vyřizovat povolení a ještě za něj platit. Chápu, proč se to dělá, ale klid jsem od toho nikdy nečekal.

Živě si pamatuju, jak jsem kdysi z poštovní schránky lovil až podezřele hezky zpracované propagační brožurky, jimiž radnice zóny vehementně hájila. Teď v lednu ve schránce čekalo jiné psaní. Obálka  s modrým pruhem a pokuta 500 korun. Překvapivě za parkování před vlastním domem, překvapivě už loni v říjnu.

To bude nějaký omyl, ne? Jsem přece rezident. Mám zaplaceno, parkuju v klidu! Anebo ne? Jestli ne, proč se ozývají až po čtvrt roce?

Lovím v paměti nedávnou vzpomínku, jak z úřadu přišlo avízo, abych zaplatil na další rok. Jak mě nadchli, že varují prakticky e-mailem a že prodloužení lze vyřídit on-line. Paměť ožívá, vybavuji si i to, jak fázi nadšení vystřídala fáze rozčílení, kolik kroků on-line procedura obnáší. Nejdřív ověřit, jestli mám na rezidenční parkování dál nárok (proč si to eGovernment nezjistí sám?), v dalším e-mailu vyřídit platbu přes „zálohový list“ (proč nelze on-line platit kartou?).

Tušení se naplňuje, udělal jsem chybu. V září jsem odbyl poslední krok a zapomněl zaplatit. Dobrá, beru to na sebe. Uklidňuji se tím, že s placením za parkování ve městě vlastně principiálně souhlasím. Aut je moc, místa málo. Parkovací místo v metropoli je…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte