Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mount Kodaň

Před třemi lety se Kaspar Colling Nielsen představil českým čtenářům svou druhou knihou Dánská občanská válka 2018–2024. Zvláštní směsí povídkové sbírky a dystopického románu, při jejíž četbě jsme znepokojováni přesvědčivou vizí snadného zhroucení západoevropské demokracie, ale zároveň se bavíme autorovou fantazií, díky níž nahlédneme třeba do duše mnohasetletého depresivního psa. Nedávno pak v Česku vyšel autorův debut, kde nás rovněž seznamuje s alternativní verzí současného Dánska, kdy rozhodnutím státu během dvou set let vyrostla v ploché zemi Mount Kodaň, 3500 metrů vysoká hora.

Sedmnáct příběhů je svázáno se stavbou tu pevně, tu volně a propojují je krátké texty věnované financování, historii, technologii, dopadům na turismus nebo migraci. Jejich informativní tón kontrastuje s jazykovou i žánrovou pestrostí povídek, které se ocitají v hájemství sci-fi, fantasy, hororu, životopisu i romance. Dílo – jehož „nereálná povaha inspirovala zcela obyčejné lidi vrhat se do neslýchaně ambiciózních projektů“ – poskytuje ideální hřiště autorově fantazii. Představí nám vznik rasy ptačích lidí nebo staříka, jenž nechce zemřít a promění se v kachnožravé horské jezírko.

Už v případě Dánské občanské války se zdálo, že autor vlastně nebere temnou vizi společnosti zcela vážně; že mu jde spíše o hru se čtenářem. A zároveň o pohrávání si se vším, co je vnímáno jako typicky dánské: skromnost, rovnostářství, sociální stát, život v souladu s přírodou. Nielsen je jako…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte