A massive wildfire, which caused a mandatory evacuation, rages south of Fort McMurray
Autor: REUTERS

Otevřu oči a nad sebou vidím tmavě zelenou klenbu stanu. Začnu kolem sebe čichat. Cítím kouř, ale nos už mě nepálí tolik jako včera. Vyvlíknu se ze spacáku a otevřu stan. Po korunách stromů na protějším kopci se stále povaluje šedá masa dýmu. Jak obtěžkává porost a zároveň se nechá postrkovat větrem, vypadá jako hustá tekutina, která pomalu a s rozvahou spolyká vše, co jí stojí v cestě.

Není signál, tak se nemůžu podívat na to, jak to s požárem, který plení les několik kilometrů odtud, vypadá. Daří se ho krotit? Nebo bychom měli ujet ještě dál? Ještě že jsme u jezera. Nepřítomnost mobilního pokrytí, tzv. blank spots, není v Kanadě ani USA žádnou výjimkou. Klíčové je vytvořit si přehled, než se do divočiny vydáte. Když je nejhůř, záchranné složky vás mezi plameny nepustí a oblast včas uzavřou. Každý rok se ale najdou lidé, kteří „záchrannou sítí“ proklouznou a musí si v plamenech pomoct sami.

Podívám se na blaženě spící děti. Líbí se mi, jak tělíčka ve spánku zgumovatí melatoninem, duše se zdají zas úplně bez poskvrny. Sleduju nosíky, které kouř spokojeně nasávají. Přemýšlím, kolik by ho ve vzduchu muselo být, aby je probral pud sebezáchovy. Kdyby bylo nejhůř, máme s sebou dýchací masky. Včera jsme je koupili v nejbližším městě, asi 32 kilometrů odtud. Když je vidím, ve zlomku vteřiny se mi vybaví pach školní jídelny, který společně s mrtvolně čpící vodou na vytírání prostupoval chodby základní školy. Tam jsem si poprvé a naposledy nasazovala na obličej plynovou masku.…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte